ZESPÓŁ MEDYCZNY
prof. dr hab. n. med. Kopyta Ilona Anna
specjalista neurolog
Jestem Profesorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, lekarzem Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Pełnię funkcję Zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach. W Polskim Towarzystwie Neurologów Dziecięcych pełnię rolę wiceprzewodniczącej Sekcji Naczyniowej.
W pracy lekarza zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem dzieci ze schorzeniami ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a w szczególności z padaczką, bólami głowy, schorzeniami naczyń mózgowych, procesami demielinizacyjnymi, zwyrodnieniowymi i uwarunkowanymi genetycznie, schorzeniami nerwowo- mięśniowymi, a także zaburzeniami neurorozwojowymi będącymi skutkiem wcześniactwa czy schorzeń zapalnych ośrodkowego układu nerwowego.
Pełnię także rolę lekarza-konsultanta oddziałów : pediatrycznych, intensywnej terapii dzieci, urazowo-ortopedycznego, hematologii i onkologii dziecięcej, kardiochirurgicznego dla dzieci oraz pediatrycznego i chirurgicznego oddziału ratunkowego. Pełnię także rolę konsultanta w ośrodku dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Począwszy od roku 2010 odbyłam szereg szkoleń dotyczących leczenia pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci z problemami neurologicznymi, z wykorzystaniem toksyny botulinowej; posiadam doświadczenie w stosowaniu toksyny botulinowej u dzieci ze spastycznością mózgowym porażeniem dziecięcym.
Wielokrotnie występowałam w charakterze prelegenta i zaproszonego wykładowcy podczas krajowych i zagranicznych konferencji poświęconych problemom neurologii dziecięcej. Byłam współorganizatorką licznych konferencji naukowych, w tym także , jako główny organizator, konferencji NeuroSilesia oraz NeuroSilesia1( odpowiednio w roku 2018 oraz 2020), podczas których zaproszeni prelegenci prezentowali najnowsze doniesienia dotyczące neurologii dzieci i dorosłych.
W pracy naukowej głównym moim obiektem zainteresowań są choroby naczyniowe mózgu u dzieci. Jestem autorką pierwszego podręcznika poświęconego temu zagadnieniu w Polsce ( " Udar mózgu u dzieci i młodzieży", Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 2021) , a także licznych artykułów naukowych w czasopismach specjalistycznych polskich i zagranicznych. Od 2003 roku jestem wspólpracownikiem naukowym IPSS( ang. International Paediatric Stroke Study) z siedziba w Hospital for Sick Children, Toronto, Kanada. W ramach tej współpracy jestem współautorką opublikowanych prac naukowych oraz biorę udział w badaniach grupy roboczej zajmującej się udarem krwotocznym i genetycznymi czynnikami ryzyka udaru dziecięcego.
Byłam głównym organizatorem konferencji oraz/ lub zaproszonym wykładowcą podczas licznych wydarzeń naukowych krajowych i zagranicznych.
Opublikowałam prace popularno-naukowe będące informacją dla rodziców chorych dzieci , które ukazały się na stronach medforum, portal neurologiczny:
• Zaburzenia neurorozwojowe - co to oznacza i na co należy zwrócić uwagę obserwując rozwój dziecka
• Urazy głowy u dzieci
• Pneumokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci
• Padaczka - informacje dla pacjenta
• Fakomatozy ( choroby skórno – nerwowe)- dlaczego wczesne rozpoznanie jest tak ważne
• Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego – czynniki ryzyka oraz możliwości zapobiegania
• Bóle głowy u dzieci
Ponadto w roku 2011 opublikowałam prace w czasopiśmie dla nauczycieli „ Wychowanie w Przedszkolu” ; prace te dotyczyły obrazu klinicznego oraz wskazówek dla nauczycieli i rodziców w przypadku urazów głowy oraz bólów głowy u dzieci.
Na zaproszenie redaktora prowadzącego czasopisma „ Dbam o zdrowie” w roku 2020 opublikowałam artykuł poświęcony wpływowi telefonów komórkowych na zdrowie, jak również problemowi” cybesickness”.
Działalnośc organizacyjna:
Współpracuję z EUROPET( ang. Euroepan Paediatrics Thematic Network), Programu Socrates mającego na celu analizę oraz wprowadzenie innowacji w zakresie kształcenia pediatrów Unii Europejskiej, ujednolicenie procedur i schematów edukacyjnych w zakresie pediatrii na etapie programów studiów , programów specjalizacji z zakresu pediatrii i podspecjalizacji pediatrycznych.
Wprowadziłam nowatorskie leczenia nusinersenem w ramach Programu Rozszerzonego Dostępu ( ang. EAP, Expanded Access Programm) dzieci z rdzeniowym zanikiem mięsni( SMA, spinal muscular atrophy) w Oddziale Pediatrii i Neurologii Wieku Rozwojowego GCZD w Katowicach. program został w tym czasie wprowadzony łącznie w trzech ośrodkach w Polsce; wymagał przygotowania organizacyjnego, prawnego, technicznego oraz zebrania i koordynacji zespołu profesjonalistów.
Pełnię rolę Zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, co wiąże się z obowiązkami w zakresie opiniowania spraw powierzonych przez Rzecznika OIL; funkcje tą pełnię od roku 2018 do nadal. Na zlecenie Naczelnej Izby Lekarskiej pełniłam rolę eksperta w trakcie postępowania związanego z przebiegiem specjalizacji w zakresie neurologii dziecięcej.
Na zlecenie Krajowego Konsultanta w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ( AOTMiT) przygotowałam opinię ekspercką dotycząca modyfikacji założeń programu terapeutycznego leczenia spastyczności toksyną botulinową u osób dorosłych.
Brałam udział w radzie doradczej( Advisory Board) w zakresie leczenia stwardnienia rozsianego(MS, multiple sclerosis)u dzieci oraz programu terapeutycznego rdzeniowego zaniku mięśni ( SMA, spinal muscular atrophy) u dzieci.