UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Rejestracja telefoniczna
+48 32 262 21 21
Rejestracja mailowa
pacjent@jomadent.pl
Rejestracja online
Formularz online
REHABILITACJA NEUROLOGICZNA
Terapia dzieci metodą Vojty
Terapia dzieci metodą Vojty to nieinwazyjna technika rehabilitacyjna opracowana przez czeskiego neurologa, Vaclava Vojtę. Metoda ta opiera się na stymulacji naturalnych wzorców ruchowych poprzez specjalne bodźce dotykowe, mające na celu aktywację odruchów, które prowadzą do poprawy funkcji motorycznych i koordynacji ruchowej.
Dla kogo jest zalecana terapia
metodą Vojty:
- w zaburzeniach ośrodkowej koordynacji nerwowej(ZOKN),
- w mózgowym porażeniu dziecięcym,
- w skrzywieniach kręgosłupa,
w dysplazji i zwichnięciach stawów biodrowych, - w przepuklinie oponowo-rdzeniowej,
- w kręczu szyi,
- w asymetriach ułożeniowych,
- w okołoporodowym uszkodzeniu splotu ramiennych,
- w artrogrypozie,
- w schorzeniach nerwowo-mięśniowych,
- po udarach mózgu i uszkodzeniach rdzenia kręgowego,
- u dzieci wiotkich i z zespołem Downa.
Najważniejsze zalety terapii
metodą Vojty:
- Stymulacja naturalnych wzorców ruchowych, które prowadzą do poprawy funkcji motorycznych
- Nieinwazyjna i bezpieczna metoda terapii
- Skupienie się na odruchach, które wpływają na rozwój ruchowy dziecka
- Poprawa koordynacji ruchowej i równowagi
- Współpraca z rodzicami, aby kontynuować terapię w domu
Diagnostyka metodą Vojty umożliwia stwierdzenie bardzo wczesnych stadiów zaburzeń funkcji ośrodkowego układu nerwowego, wczesne wykrycie ubytków rozwojowych i odpowiednio wczesne wdrożenie rehabilitacji może częściowo lub całkowicie zapobiec wielu zaburzeniom i schorzeniom rozwojowym. Warunkiem wczesnej interwencji, dającej dziecku szansę pełnego zrealizowania swojego potencjału rozwojowego, jest wczesne rozpoznanie deficytu rozwoju ruchowego. Wykorzystując zjawisko elastyczności i plastyczności OUN, terapia ma ogromną szansę wyrównawczą, naprawczą ponieważ dojrzewanie systemu nerwowego jest najintensywniejsze do 3 roku życia.
Od 1967 r V.Vojta naucza swojej metody diagnostycznej i terapeutycznej zwanej jego imeniem.Vojta zajmował się kinezjologią czyli nauką o wzorcach ruchu. Są one wrodzone, zakodowane genetycznie, dostępne w każdym wieku, i posiadają wszelkie cechy lokomocji. Podstawowe wzorce to wzorzec odruchowego obrótu i wzorzec odruchowego pełzania. Wzorce te zawierają analogie do wzorców ruchowych, którymi dysponuje każdy osobnik, dlatego w metodzie vojty nie trenuje się konkretnych funkcji, np chodzenia, ale daje się każdemu pacjentowi bazę wzorców i pacjent z nich korzysta adekwatnie do motywacji psychicznej.
Podczas terapii metodą Vojty wywołuje się zablokowany i niedostępny dla pacjenta, ale istniejący w matrycy ontogenezy wzorzec ruchu. Osiąga się to poprzez stymulację dotykową wybranych miejsc na ciele dziecka (strefy stymulacji) w ściśle określonej pozycji wyjściowej (plecy, brzuch, bok) i przy ciągłej kontroli oczekiwanych wzorców częściowych i globalnych odruchowej lokomocji. Sposób terapii, wybór stref stymulacji kolejność wprowadzania ćwiczeń w leżeniu na plecach, na boku, i na brzuchu muszą być indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta i modyfikowane w zależności od rezultatów. Zwykle niemowlę stymulowane jest 4 razy dziennie po kilka minut po obu stronach ciała, dwa razy po każdej stronie, na zmianę. Czas zastosowanego bodźca zależy od wieku, odżywienia i wydolności krążeniowo-oddechowej. U noworodka i wcześniaka zaczyna się od 15 sekund stymulacji każdej strony ciała, a im niemowlę jest starsze tym czas wydłuża się. Obciążenie ćwiczeniami niemowlęcia w pierwszym kwartale wynosi 2-3min, w drugim i trzecim kwartale do 10 min, a po 8 miesiącach życia 15-20 min na każdą sesję. Do ćwiczeń dziecko zostaje całkowicie rozebrane w celu obserwacji poszczególnych łańcuchów mięśniowych. Należy ułożyć dziecko na dość twardym stabilnym podłożu, w pozycji aktywującej.
Terapię metodą Vojty prowadzi się w warunkach domowych uprzednio ucząc matkę sposobu wykonywania ćwiczeń. Ważne są częste na początku 1-2 razy w tygodniu a potem przynajmniej co 1-2 tygodnie wizyty kontrolne u terapeuty w celu nauki i korekty wykonywanych stymulacji. Wraz z poprawą stanu dziecka i uzyskiwaniem przez nie nowych umiejętności terapeuta zmienia strefy wyzwalania dostosowując je do aktualnej sprawności i potrzeb dziecka. Okres prowadzenie leczenia jest zróżnicowany. W najlżejszych przypadkach i przy wczesnym rozpoczęciu usprawniania do uzyskania wyraźnej poprawy mogą wystarczyć 2-3 miesiące. Metoda Vojty zakłada, że stymulacja nie może być dla dziecka bolesna jednak niemowlęta i dzieci do 3 roku życia często płaczą. Może to być związane z przymusowym utrzymaniem odpowiedniej aktywującej pozycji wyjściowej stanowiącej dyskomfort dla dziecka oraz nadmierną wrażliwością skóry głowy, dzieci bronią się także przed zmianą ich przyzwyczajeń. Trening jest dla dziecka zadaniem trudnym (nowa jakość ruchu) i męczącym (wysiłek fizyczny). Rodzic musi w czasie terapii komunikować się z dzieckiem nie tylko przez dotyk ale także spokojnym i opanowanym głosem zapewniać go o bezpieczeństwie.
Źródła:
Terapia dzieci metodą Vojty w Jomadent oferuje specjalistyczne wsparcie dla rodzin z Dąbrowy Górniczej, Katowic, Czeladzi, Sosnowca, Będzina i całego Śląska. Nasz zespół doświadczonych terapeutów dostosowuje programy do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, zapewniając skuteczną rehabilitację motoryczną. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojemu dziecku.
Masz pytanie?
Jeśli masz pytanie związane z pracą Poradni, lekarza lub inne - prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego obok.
Zapraszamy również na nasze kanały Social Media