Badanie eeg dziecka - gdzie najlepiej wykonać badanie?
December 12, 2022
Gdzie najlepiej wykonać badanie EEG dziecka?
Badnia EEG dobrze jest wykonywać w jednostce która ma doświadczenie. Szczególnie istotne, zwłaszcza u przy wykonywaniu badania EEG u dziecka, jest podejście technika który w zasadzie w większości ma decydujący wpływ przy wykonaniu badania i prawidłowym jego przebiegu. Podejście technika do dziecka i przekonanie go do badania i jeszcze spowodowaniu aby przy nim zasnęło to nie lada sztuka !!!!
W Centrum Zdrowia Jomadent w Dąbrowie Górniczej, funkcjonuje od lat Pracowania Diagnostyki EEG, wykonująca badania zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Zespół lekarzy i techników tworzą znakomici specjaliści, którzy wykonują swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Ciągły rozwój całego zespołu medycznego pozwala zagwarantować najwyższą jakość świadczonych usług.
Jeżeli szukają Państwo miejsca, w którym w komfortowych i przyjaznych warunkach zostanie przeprowadzone badanie z zachowaniem pełnej profesjonalności - zapraszamy do naszego Centrum.
Jak się przygotować z dzieckiem do badania EEG?
Badanie EEG nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeżeli ma być wykonane we śnie to najlepiej termin badania umówić na czas rutynowej drzemki dziecka lub w przypadku dzieci starszych w godzinach wieczornych, aby uzyskać sen. Warto wyjaśnić dziecku przed badaniem jak będzie ono wyglądała, można np. nałożyć na głowę ciasny czepek i poprosić dziecko, żeby leżało w czepku przez kilkanaście minut, w tym czasie oczywiście można czytać dziecku książkę. Warto też do pracowni EEg zabrać ulubioną Przytulankę i butelkę z mlekiem w przypadku niemowląt, które sa karmione mlekiem modyfikowanym.
Ile trwa badanie EEG u dziecka?
Rutynowe badanie EEG w czuwaniu trwa około 20-30 minut. U małych dzieci do 3 r.ż najczęściej wykonuje się badanie EEG we śnie z uwagi na dużą ilość artefaktów ruchowych w czuwaniu oraz w celu obserwacji cech bioelektrycznych snu. W części padaczek sen nasila zmiany w związku z czym czasami również u starszych dzieci konieczne jest wykonanie badania we śnie. Badanie we śnie u małych dzieci najlepiej wykonać w trakcie rutynowej drzemki dziennej. U starszych dzieci jeśli jest taka konieczność można wykonać badanie po częściowej deprywacji snu czyli po wybrudzeniu pacjent wcześnie rano aby w trakcie badania uzyskać sen. Czasami w wątpliwych przypadkach, kiedy rutynowe badanie nie wykazuje zmian a obraz kliniczny wskazuje na padaczkę, konieczne jest wykonanie badania po dłuższej deprywacji snu lub całodobowe monitorowanie EEG ( holter EEG).