16 maja, 2024
Badanie EEG dziecka - pytania i odpowiedzi
Szukasz rzetelnych i sprawdzonych informacji na temat badania EEG u dziecka? Nasz zespół specjalistów opracował listę najczęściej pojawiających się pytań i przygotował na nie odpowiedzi. Zapraszamy do lektury.
1. Co to jest badanie EEG dziecka?
Badanie EEG (elektroencefalografia) jest jednym z badań wykonywanych w diagnostyce padaczki. Pozwala ocenić czynności bioelektryczną mózgu. Praca naszego mózgu polega na przesyłaniu pomiędzy neuronami impulsów elektrycznych,. Podczas badania elektroencefalograf mierzy napięcie między elektrodami, wzmacnia je i wyrysowuje w postaci ciągłych, sinusoidalnych linii, na podstawie których specjalista ocenia, czy funkcjonowanie mózgu jest prawidłowe.
2. Co wykrywa badanie EEG dziecka
Wskazaniem do EEG jest przede wszystkim podejrzenie padaczki. Badanie wykrywa wyładowania padaczkowe, ich charakter czy są uogólnione czy ogniskowe oraz pozwala określić lokalizację ogniska padaczkowego. Pozawala również zweryfikować różne zespoły padaczkowe a tym samym ukierunkować leczenie. Jest więc niezastąpione w przypadku diagnozy i terapii padaczki.
Czasami wykorzystywane jest również przy diagnostyce bólów głowy, omdleń, tików, zaburzeń pamięci. Głownie do wykluczenia zaburzeń napadowych, ale może również wykazać nieprawidłowe obszary funkcjonowania mózgu.
3. Na czym polega badanie EEG dziecka
Badanie EEG wykonuje się za pomocą elektrod rozmieszczonych na głowie, elektrody mocuje się przy użyciu żyłkowego czepka. W przypadku gdy u dziecka z uwagi np. zaburzenia zachowania lub nadwrażliwość nie jest molwie założenie elektrod można użyć czepka automatycznego, który jest szybszy do założenia i bardziej komfortowy dla pacjenta. Z uwagi jednak na brak możliwość korekcji ustawienia elektrod podczas badania nie jest stosowany rutynowo. Badanie EEG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.
4. Ile trwa badanie EEG u dziecka
Rutynowe badanie EEG w czuwaniu trwa około 20-30 minut. U małych dzieci do 3 r.ż najczęściej wykonuje się badanie EEG we śnie z uwagi na dużą ilość artefaktów ruchowych w czuwaniu oraz w celu obserwacji cech bioelektrycznych snu. W części padaczek sen nasila zmiany w związku z czym czasami również u starszych dzieci konieczne jest wykonanie badania we śnie. Badanie we śnie u małych dzieci najlepiej wykonać w trakcie rutynowej drzemki dziennej. U starszych dzieci jeśli jest taka konieczność można wykonać badanie po częściowej deprywacji snu czyli po wybrudzeniu pacjent wcześnie rano aby w trakcie badania uzyskać sen. Czasami w wątpliwych przypadkach, kiedy rutynowe badanie nie wykazuje zmian a obraz kliniczny wskazuje na padaczkę, konieczne jest wykonanie badania po dłuższej deprywacji snu lub całodobowe monitorowanie EEG ( holter EEG).
5. Czy eeg głowy wykryje tętniaka u dziecka
Nie. Badanie EEG jest badaniem obrazującym funkcjonowanie bioelektryczne mózgu. Tętniak jest zmianą strukturalną, która może być wykryta w badaniu obrazowym najlepiej MR głowy lub angio MR lub angio-TK. Badanie EEG może natomiast wskazać na patologie w danym obszarze mózgu, szczególnie jeśli ogniskowo wykazuje fale wolne, ale wówczas i tak dla weryfikacji konieczne jest badanie obrazowe.
6. Badanie eeg dziecka gdzie najlepiej
Badnia EEG dobrze jest wykonywać w jednostce która ma doświadczenie. Szczególnie istotne, zwłaszcza u przy wykonywaniu badania EEG u dziecka, jest podejście technika który w zasadzie w większości ma decydujący wpływ przy wykonaniu badania i prawidłowym jego przebiegu. Podejście technika do dziecka i przekonanie go do badania i jeszcze spowodowaniu aby przy nim zasnęło to nie lada sztuka !!!!
7. Co oznaczają fale wolne w eeg
Fale wolne < 4 Hz czyli fale delta zwykle nie występują u dorosłych, czuwających osob. Ich obecność u czuwającej dorosłej osoby wskazuje na istnienie dysfunkcji mózgu. Natomiast są one prawidłowa i ważną komponenta snu dorosłego człowieka. Występują również u noworodków i małych dzieci jako prawidłowa składowa zapisu EEG. Mogą być również obserwowane u młodzieży w tylnych regionach głowy ( fale wolne młodości)
8. Jak się przygotować z dzieckiem do badania EEG
Badanie EEG nie wymaga szczególnego przygotowania. Jeżeli ma być wykonane we śnie to najlepiej termin badania umówić na czas rutynowej drzemki dziecka lub w przypadku dzieci starszych w godzinach wieczornych, aby uzyskać sen. Warto wyjaśnić dziecku przed badaniem jak będzie ono wyglądała, można np. nałożyć na głowę ciasny czepek i poprosić dziecko, żeby leżało w czepku przez kilkanaście minut, w tym czasie oczywiście można czytać dziecku książkę. Warto też do pracowni EEg zabrać ulubioną Przytulankę i butelkę z mlekiem w przypadku niemowląt, które sa karmione mlekiem modyfikowanym.
9. Co oznacza nieprawidłowy zapis eeg u dziecka
Zależy to od obrazu klinicznego i tego jaki charakter zmian jest opisany w EEG. U części zdrowych osób zapis EEG może być nieprawidłowy, natomiast przy braku objawów klinicznych nie przesądza on o rozpoznaniu padaczki. Każdorazowo wynik badania EEG powinien ocenić neurolog w korelacji z objawami pacjenta i zdecydować o dalszym postępowaniu.
10. Jak wygląda badanie eeg u dziecka
W pracowni EEG technik porozmawia z dzieckiem, a następnie założy na głowę żyłkowy czepek, umieści pod nim elektrody, które zostaną podpięte kablami do urządzenia. Można również użyć czepka automatycznego, z wbudowanymi elektrodami, u pacjentów u których założenia czepka tradycyjnego jest trudne. Badanie rutynowe w czuwaniu trwa około 20-30, we śnie koło 50-60 minut. W trakcie badania kilka razy technik poprosi o otwarcie i zamknięcie oczu oraz o głębokie oddychanie ( hiperwentylacja). W trakcie każdego badania wykonywana jest również fotostymulacja przy użyciu odpowiedniej lampy z różną częstotliwością błysków. W przypadku niemowląt w trakcie badania możliwe jest karmienie dziecka, w celu uspokojenia lub uśpienia dziecka.
11. Ile kosztuje badanie eeg dziecka
W zależności od rodzaju badania cena może kształtować się od 200 pln (badanie w czuwaniu) do nawet ponad 1000 kiedy konieczne jest aby technik przebywał i kontrolował przebieg badania przez całą noc.
12. Kiedy eeg u dziecka jest nieprawidłowe
Badanie EEG jest nieprawidłowe, jeżeli w zapisie uwidocznione są fale ostre lub grupy i zespoły fal świadczące o wyładowaniach napadowych. Badanie może być również nieprawidłowe z uwagi na istnienie zbyt wolnej dla wieku czynności podstawowej lub występowanie fal wolnych (zależnie od wieku i lokalizacji tych fal).