Na czym polega i ile trwa badanie EEG dziecka?
4 grudnia, 2022
Na czym polega badanie EEG dziecka?
Badanie EEG wykonuje się za pomocą elektrod rozmieszczonych na głowie, elektrody mocuje się przy użyciu żyłkowego czepka. W przypadku gdy u dziecka z uwagi np. zaburzenia zachowania lub nadwrażliwość nie jest molwie założenie elektrod można użyć czepka automatycznego, który jest szybszy do założenia i bardziej komfortowy dla pacjenta. Z uwagi jednak na brak możliwość korekcji ustawienia elektrod podczas badania nie jest stosowany rutynowo. Badanie EEG jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym.
Ile trwa badanie EEG u dziecka?
Rutynowe badanie EEG w czuwaniu trwa około 20-30 minut. U małych dzieci do 3 r.ż najczęściej wykonuje się badanie EEG we śnie z uwagi na dużą ilość artefaktów ruchowych w czuwaniu oraz w celu obserwacji cech bioelektrycznych snu. W części padaczek sen nasila zmiany w związku z czym czasami również u starszych dzieci konieczne jest wykonanie badania we śnie. Badanie we śnie u małych dzieci najlepiej wykonać w trakcie rutynowej drzemki dziennej. U starszych dzieci jeśli jest taka konieczność można wykonać badanie po częściowej deprywacji snu czyli po wybrudzeniu pacjent wcześnie rano aby w trakcie badania uzyskać sen. Czasami w wątpliwych przypadkach, kiedy rutynowe badanie nie wykazuje zmian a obraz kliniczny wskazuje na padaczkę, konieczne jest wykonanie badania po dłuższej deprywacji snu lub całodobowe monitorowanie EEG ( holter EEG).
Jak wygląda badanie eeg u dziecka?
W pracowni EEG technik porozmawia z dzieckiem, a następnie założy na głowę żyłkowy czepek, umieści pod nim elektrody, które zostaną podpięte kablami do urządzenia. Można również użyć czepka automatycznego, z wbudowanymi elektrodami, u pacjentów u których założenia czepka tradycyjnego jest trudne. Badanie rutynowe w czuwaniu trwa około 20-30, we śnie koło 50-60 minut. W trakcie badania kilka razy technik poprosi o otwarcie i zamknięcie oczu oraz o głębokie oddychanie ( hiperwentylacja). W trakcie każdego badania wykonywana jest również fotostymulacja przy użyciu odpowiedniej lampy z różną częstotliwością błysków. W przypadku niemowląt w trakcie badania możliwe jest karmienie dziecka, w celu uspokojenia lub uśpienia dziecka.