Czym jest rehabilitacja neurologiczna (neurofizjoterapia)?
Rehabilitacja neurologiczna, zwana również neurofizjoterapią jest rodzajem fizjoterapii, która koncentruje się na leczeniu warunków wpływających na układ nerwowy człowieka. Jest stosowana aby pomóc pacjentom odzyskać utracone funkcję motoryczne i ruchowe (stawów, mięśni i ścięgien) u osób dotkniętych niepełnosprawnością, chorobą lub urazem. Obejmuje to poważne schorzenia neurologiczne, takie jak udar mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego, porażenie mózgowe i stwardnienie rozsiane, które mogą powodować zaburzenia w sposobie normalnego funkcjonowania organizmu.
Najczęściej polega na zabiegach mających na celu pomóc poprawić prawidłowy ruch Pacjenta, przywrócić funkcję, zmniejszyć ból i pomagać w odzyskaniu pierwotnej sprawności. Wykorzystuje techniki stymulacji elektrycznej, które mogą być naprawdę pomocne w przekwalifikowaniu mózgu. Terapia ta jest często stosowana w połączeniu z innymi formami rehabilitacji, takimi jak terapia zajęciowa i terapia mowy.
W jakich schorzeniach stosuje się neurofizjoterapię?
Każdy stan neurologiczny, który wpływa na ruch i zdolność fizyczną może być leczony za pomocą neurofizjoterapii. Niektóre wspólne warunki, w których jest to przydatne obejmują:
- Udar mózgu
- Urazowe uszkodzenie mózgu/głowy
- Uraz rdzenia kręgowego
- Stwardnienie rozsiane (MS)
- choroba Parkinsona
- Porażenie Bella
W zależności od stanu chorobowego, skutki mogą obejmować deficyty motoryczne, paraliż, drżenie i spazmy do ataksji lub braku czucia. Dzieje się tak dlatego, że uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego może prowadzić do załamania dróg aferentnych i efferentnych przenoszących sygnały nerwowe do i z mięśni i narządów, powodując objawy schorzeń neurologicznych.
Na czym polega rehabilitacja neurologiczna?
Celem rehabilitacji neurologicznej jest pomoc w rehabilitacji upośledzeń fizycznych spowodowanych wspomnianymi już schorzeniami neurologicznymi. Jest ona dostosowana do specyficznych potrzeb każdego człowieka, ze spersonalizowanym celem ukierunkowanym na osiągnięcie konkretnego efektu. Zależy to m.in. od tego czy Pacjent potrzebuje dużych ulepszeń - takich jak ponowna nauka chodzenia, lub terapia wymaga jedynie drobnych zmian np. małe drobne ruchy, które wymagają korekty?
Każdorazowo decyzję o zakresie terapii podejmują wspólnie fizjoterapeuta w konsultacji z lekarzem specjalistą podczas pierwszej wizyty.
W Centrum Medycznym Jomadent w Dąbrowie Górniczej, poza wysoko wykwalifikowaną kadrą medyczną, Pacjenci mają do dyspozycji nowoczesne rozwiązania technologiczne wspomagające tego typu terapie - System reedukacji chodu Lokomat Pro.
Mózg jest w stanie zarówno tracić, jak i tworzyć nowe połączenia, zjawisko to nazywa się neuroplastycznością. Neurofizjoterapia różni się od tradycyjnej fizjoterapii tym, że wykorzystuje to zjawisko, pomagając mózgowi tworzyć nowe połączenia synaptyczne. W efekcie mózg zostaje przeorganizowany tak, aby mógł się nauczyć lub ponownie uczyć zadań i umiejętności.
Rehabilitacja neurologiczna może być prowadzona w sposób indywidualny, tak jak w przypadku konieczności poprawy postawy lub ponownego nauczenia się przez pacjenta chodzenia, stania lub siedzenia, jeśli uszkodzenie jest poważne. Inne zadania, takie jak chodzenie i umiarkowane ćwiczenia mogą być również wykonywane w grupach, aby stworzyć bardziej przyjazne środowisko i uczynić rehabilitację przyjemniejszą.
Neurofizjoterapia nie kończy się na prostych ćwiczeniach biernych oraz dostosowanych, prostych ćwiczeniach wykonywanych przez Pacjenta, mających na celu budowanie siły i koordynacji. W zależności od stopnia dysfunkcji ruchowej, może zostać zalecone pozycjonowanie kończyn lub szyny, aby wspomóc regenerację stawów. W niektórych przypadkach, jednak niezbędne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań takich jak zautomatyzowana orteza kończyn dolnych, która umożliwia trening na bieżni z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego wzorca chodu w warunkach dynamicznego odciążenia.
We wszystkich przypadkach rehabilitacji neurologicznej ćwiczenia nauczane przez wyszkolonych fizjoterapeutów neurologicznych powinny być codziennie powtarzane zarówno w klinice, jak i w domu, aby napięcie mięśni i funkcje motoryczne nie uległy pogorszeniu. Mogą one obejmować proste ćwiczenia "w domu" lub częste wizyty w klinice w celu zaangażowania się w dostosowane do potrzeb lub grupowe zajęcia.
Rehabilitacja zależy od stopnia uszkodzenia/uszkodzenia mózgu, a także od tego, jak wcześnie rozpocznie się neurofizjoterapia. Ponadto, nastawienie lub gotowość osoby dotkniętej chorobą jest również kluczowa dla sukcesu. Opiekunowie i członkowie rodziny muszą być w równym stopniu zaangażowani w proces, nie tylko po to, aby zapewnić, że neurofizjoterapia jest prowadzona zarówno w domu, jak i w naszym Centrum Rehabilitacji, ale także po to, aby poprawić morale i nastawienie pacjenta.
Dowiedz się więcej na temat naszego Centrum Rehabilitacji Neurologicznej, lub umów się na wizytę: